Menu Zamknij

dr Tadeusz Czochra

USOSweb

Kontakt: aczochra3@wp.pl


Po ukończeniu studiów na Wydziale Humanistycznym UMCS w 1971 roku podjąłem pracę w Klinice Neurochirurgii AM. w Lublinie (obecnie Uniwersytet Medyczny). Pod kierunkiem dr Marcelego Klimkowskiego (obecnie profesor) poznawałem zasady neuropsychologicznego badania diagnostycznego chorych z ogniskowymi uszkodzeniami centralnego układu nerwowego oraz metody rehabilitacji afazji. Prof. M. Klimkowski jest magistrantem i doktorantem prof. A.R. Łurii.

Przeszedłem przez etapy rozwoju zawodowego od asystenta do adiunkta kliniki, którym zostałem po przygotowaniu i obronie pracy doktorskiej. Pracę tę napisałem pod kierunkiem prof. M. Klimkowskiego, a dotyczyła ona zaburzeń czynności pisania występujących po ogniskowych uszkodzeniach mózgu. Odbyłem kilkumiesięczne szkolenie w pracowni prof. A. R. Łurii, gdzie poszerzałem wiedzę na temat diagnostycznych możliwości badania neuropsychologicznego oraz metod rehabilitacji afazji, które prezentowała L.S. Cwietkowa.

W latach 1977-83 byłem członkiem VI Komisji Badań Zaburzeń Mowy PAN.

W latach: 1980 – otrzymałem nagrodę Rektora AM. w Lublinie za wyniki w pracy naukowej, 1994 – zespołową nagrodę Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej za działalność naukową, 2001 – nagrodę Rektora AM. w Lublinie za osiągnięcia dydaktyczne.

Jestem współautorem lub autorem 35 publikacji naukowych z zakresu neuropsychologii i neurofizjologii (badania EEG).

Równolegle z badaniami naukowymi prowadziłem zajęcia dydaktyczne na Wydziałach: Lekarskim, Stomatologicznym, Farmaceutycznym i Pielęgniarskim AM. w Lublinie zapoznając studentów z problematyką psychologii lekarskiej, psychologii stosowanej, psychologii klinicznej, rozwojowej oraz patologii mowy. Byłem promotorem kilkunastu prac magisterskich na Wydziale Pielęgniarskim.

W Klinice Neurochirurgii AM. przepracowałem 40 lat wykonując neuropsychologiczne badania diagnostyczne chorych z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego oraz prowadząc rehabilitację afazji. Obecnie jestem na emeryturze.

Prowadzone przeze mnie zajęcia na kierunku logopedii Uniwersytetu Wrocławskiego mają charakter praktyczny. Zapoznaję studentów z mózgową organizacją wyższych czynności nerwowych w ujęciu A.R. Łurii oraz metodami rehabilitacji afazji opracowanymi przez L.S. Cwietkową. W ramach zajęć opierając się na dokumentacji audiowizualnej (materiały własne) poznają oni objawy różnych form afazji wyróżnione przez A.R. Łurię oraz metody ich rehabilitacji opracowane przez L.S. Cwietkową. Stwarza to możliwości oceny efektów rehabilitacji afazji uzyskanych przeze mnie w pracy z chorymi.