Menu Zamknij

O studiach

Podyplomowe Studium Logopedyczne w Instytucie Filologii Polskiej UWr powstało w 1994 roku dzięki wielkiej życzliwości prof. Bogdana Sicińskiego, prof. Jana Miodka oraz dziekana Wydziału Filologicznego profesor Krystyny Gabryjelskiej. Pierwszym kierownikiem studiów i autorem programu merytorycznego był dr Zbigniew Tarkowski. Do współpracy zaprosił logopedkę mgr Małgorzatę Młynarską oraz psychologa mgr. Tomasza Smerekę, znanych już we wrocławskim środowisku specjalistów. Od początku w prace organizacyjne, a potem w kształcenie przyszłych logopedów była zaangażowana mgr Anna Majewska-Tworek, asystentka w Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego.

Już w pierwszym roku istnienia Podyplomowego Studium Logopedycznego ujawniła się paląca potrzeba zorganizowania miejsca praktyk dla jego słuchaczy. Założenie Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji, którego współtwórczynią i prezesem jest prof. Małgorzata Młynarska, ułatwiło uzyskanie lokalu od Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Dzięki temu przez wiele lat studenci logopedii mieli możliwość obserwowania terapii dzieci, młodzieży i dorosłych z zaburzeniami mowy i myślenia. Idea została zrealizowana dzięki zaangażowaniu wielu osób, w tym słuchaczy pierwszych lat podyplomowej logopedii.

W 1998 roku, po obronie doktoratu, kierowanie Studium przejęła dr Małgorzata Młynarska. Otworzyła nowe kierunki podyplomowych studiów logopedycznych, m.in. istniejący do dzisiaj kierunek podyplomowych studiów II stopnia – neurologopedii. Zmieniła i rozwinęła swój zespół. Wraz z dr. hab. Tomaszem Smereką zwieńczyła koncepcję wieloletniej i systematycznej opieki logopedyczno-psychologicznej, realizując projekt aktywizacji zawodowej swoich dorosłych już podopiecznych.

1 października 2019 roku funkcję kierownika Kwalifikacyjnych Studiów Podyplomowych Logopedycznych objęła dr hab. Anna Majewska-Tworek. Studia oferują dziś interesujący program realizowany przez zespół bardzo dobrych wykładowców, świetnych fachowców w swoich dziedzinach, dla których naukowa, dydaktyczna i terapeutyczna praca jest życiową pasją. Od października 2020 roku praktyki odbywają się w różnych wrocławskich ośrodkach, które zajmują się diagnozą i rehabilitacją mowy.

W styczniu 2022 roku w ramach Studenckiego Koła Naukowego Językoznawców rozpoczęła działalność sekcja logopedyczna. Dzięki temu zainteresowani słuchacze KSPL dodatkowo mogą rozwijać swoją wiedzę i umiejętności podczas otwartych wykładów oraz warsztatów prowadzonych przez zapraszanych specjalistów. Pomysłodawczynią i opiekunką sekcji logopedycznej jest mgr Lucyna Kościelniak.

We wrześniu 2022 roku wykładowcy naszego Studium pierwszy raz wzięli udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki, organizując interesujące imprezy popularnonaukowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

W roku akademickim 2022/23 funkcję kierownika KSPL UWr pełniła dr Gabriela Dragun, która ten czas poświęciła m.in. na opracowanie nowego programu studiów podyplomowych dla logopedów: Neurologopedia z integracją sensomotoryczną. Mamy nadzieję na otwarcie rekrutacji zimą na sem. letni w roku ak. 2024/25.

W tym samym roku akademickim 2022/23 utworzone zostało stanowisko Koordynatora praktyk, które pełni mgr Lucyna Kościelniak, stale dbając o poprawę oferty Studium w zakresie praktycznego przygotowania naszych Słuchaczy do pracy w zawodzie logopedy. Zależy nam na bogatej ofercie praktyk w różnie sprofilowanych ośrodkach prowadzących diagnozę i terapię logopedyczną.

Słuchacze naszych studiów po ich zakończeniu uzyskują pełne uprawnienia do wykonywania zawodu.

W roku akademickim 203/24 zostały zatwierdzone przez Senat UWr następujące nowe programy studiów logopedycznych: pięcioletnia stacjonarna LOGOPEDIA (kierownik kierunku: dr hab. Anna Majewska-Tworek, prof. UWr) oraz podyplomowe studia II st. dla logopedów z co najmniej dwuletnim stażem w zawodzie: NEUROLOGOPEDIA Z INTEGRACJĄ SENSOMOTORYCZNĄ (kierownik: dr Gabriela Dragun, zastępca kierownika: dr Lucyna Kościelniak).

ZAPRASZAMY!


Program studiów



Regulamin studiów podyplomowych na Uniwersytecie Wrocławskim

UCHWAŁA NR 154/2019 SENATU UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO z dnia 20 listopada 2019 r. w sprawie regulaminu studiów podyplomowych w Uniwersytecie Wrocławskim

UCHWAŁA NR 109/2020 SENATU UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO z dnia 24 czerwca 2020 r. zmieniająca uchwałę w sprawie regulaminu studiów podyplomowych w Uniwersytecie Wrocławskim


Rekrutacja