Menu Zamknij

Praktyki

Uwagi ogólne

Praktyki są rozliczane indywidualnie pod koniec IV semestru studiów przez logopedów z KSPL w czasie specjalnie do tego celu wyznaczonych godzin konsultacji (obligatoryjnych). Zwieńczeniem praktyk jest kolokwium na ocenę w sesji letniej.

Słuchacz KSPL UWr musi zaliczyć minimum 140 godzin w 4 semestry.

Jeżeli Słuchacz z ważnych powodów nie może skorzystać z oferty praktyk zapewnionych przez KSPL UWr, musi uzupełnić brakujące godziny w samodzielnie wybranym przez siebie ośrodku w miejscu zamieszkania na podstawie skierowania wystawionego przez KSPL UWr. Sekretariat KSPL wystawia skierowanie na bieżąco po kontakcie mailowym.

Obowiązkiem Słuchacza jest zbieranie podpisów (i pieczątek) potwierdzających odbyte godziny praktyk w Dzienniczku praktyk (Karta praktyk). Proszę nie zostawiać nigdzie oryginału Dzienniczka (Karty) praktyk! Poprosimy o dokumenty z praktyk w IV semestrze studiów.

W roku akademickim 2023/24 Słuchacze I roku praktyki odbędą:

  • w Szkole Podstawowej nr 12 we Wrocławiu (dyslalia szkolna, specyfika i organizacja pracy w placówce oświatowej) – mgr Marta Walkiewicz – 5 godzin online i 5 godzin stacjonarnie,
  • w Zespole Szkół nr 16 we Wrocławiu (logopeda w zespole specjalistów w pracy z dzieckiem z autyzmem) – mgr Izabela Sokołowska-Zatorska – 5h online i 5 godzin stacjonarnie – w szkole dla dzieci z autyzmem.
  • w gabinecie logopedycznym doktorantki Wydziału Filologicznego UWr (opóźniony rozwój mowy, zaburzenia przetwarzania słuchowego) – mgr Jolanta Skowronek – 10 godzin online,
  • w postaci warsztatów w IFP UWr (soboty, niedziele): metoda werbo-tonalna I st. (mgr Izabela Łukasiuk, 15 godzin); dziecko bilingwalne w gabinecie logopedy (dr Rafał Młyński UJ, 5 godzin).

Pozostałe obligatoryjne godziny – w samodzielnie wybranych ośrodkach w miejscu zamieszkania na podstawie skierowania wydanego przez KSPL UWr. W szczególności polecamy wybór placówek przedszkolnych. Skierowanie na praktyki wystawia sekretariat Studium.

Słuchacze II roku odbędą praktyki i warsztaty:

  • z afazji (10 godzin – prowadząca: mgr Ewa Skarbek-Oćwieja) – w szpitalu Vratislavia Medica,
  • z dyslalii (10 godzin – prowadząca: mgr Lucyna Kościelniak) – w prywatnym gabinecie logopedycznym (obserwacje online i dla najaktywniejszych – stacjonarnie),
  • z surdologopedii (10 godzin, prowadząca: mgr Alina Butkiewicz) – w Centrum Medycznym PZG (obserwacje online i z najlepszymi projektami zajęć – dodatkowo w Ośrodku),
  • z diagnozy logopedycznej (10 godzin) – stacjonarnie w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 we Wrocławiu pod kierunkiem mgr Aldony Kozłowskiej,
  • działania logopedy wczesnej interwencji (5h) – warsztaty w IFP UWr z mgr Iloną Brzozowską-Misiewicz.

Daty warsztatów w IFP UWr są podane wraz z całym harmonogramem studiów. Pozostałe terminy podajemy (z odpowiednim wyprzedzeniem) po otrzymaniu dat od zewnętrznych placówek i prowadzących logopedów. Zapisy na praktyki odbywają się internetowo za pomocą dokumentu udostępnianego przez Koordynatora praktyk KSPL UWr mgr Lucynę Kościelniak.

Pozostałe godziny – wymagane programem studiów – Słuchacze odbywają indywidualnie w samodzielnie wybranych placówkach w miejscach zamieszkania na podstawie skierowania wystawionego przez KSPL UWr. W tych placówkach Słuchacze powinni wykorzystać i sprawdzić swoje umiejętności nabyte w poszczególnych semestrach studiów.