Zaproszenie na bezpłatne webinaria

WEBINARIUM 1

Dziecko uchodźcze z Ukrainy w polskiej szkole – wyzwania edukacyjne

21.02.2024 r. (środa), godz. 16:30-17:30 (MS Teams)

Prowadzenie: dr hab. Sylwia Jaskuła-Korporowicz, prof. AŁ

Odbiorcy: nauczyciele (zwłaszcza szkół podstawowych), dyrektorzy szkół, pedagodzy i psycholodzy szkolni, asystenci międzykulturowi, nauczyciele akademiccy, studenci kierunków nauczycielskich i innych

Webinarium jest bezpłatne. Uczestnicy otrzymają zaświadczenia potwierdzające udział w wydarzeniu. Liczba miejsc ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń).

Wystąpienia:

• dr Katarzyna Stankiewicz, UKSWUczeń uchodźczy z Ukrainy w polskiej szkole – wyzwania i rozwiązania (projekt „Integracja przez język” w ramach programu MEiN Nauka dla Społeczeństwa)
  • dr Agnieszka Muzyk,  Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, Dzieci z Ukrainy w polskim systemie egzaminów zewnętrznych
  • mgr Andrzej Szeligowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie, Uczeń z Ukrainy w polskiej szkole – wyzwania codzienności

Zapisy: https://forms.office.com/e/7b7Q0ikjNu

WEBINARIUM 2

Internet przestrzenią wsparcia nauczyciela w  pracy z dzieckiem z doświadczeniem migracyjnym

21.02.2024 r. (środa), godz. 18:00-19:00 (MS Teams)

Prowadzenie: dr hab. Sylwia Jaskuła-Korporowicz, prof. AŁ

Wystąpienia:

• dr hab. Sylwia Jaskuła-Korporowicz, prof. AŁ, Sztuczna inteligencja w pracy z dziećmi z doświadczeniem migracji – szanse i zagrożenia
  • dr hab. Anna Żurek, prof. UWr, Dyrektor Szkoły Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców UWrMateriały dydaktyczne dostępne na platformie „Integracja przez język” jako pomoc dla nauczyciela w zakresie pracy z dzieckiem uchodźczym z Ukrainy (projekt „Integracja przez język” w ramach programu MEiN Nauka dla Społeczeństwa)
  • Dyskusja podsumowująca

Zapisy: https://forms.office.com/e/BHkjd1XWNz

Bezpłatne szkolenie online

26.02.24 (poniedziałek), w godz. 18.00-19.30 (aplikacja Teams)

Kształcenie wymowy na zajęciach języka polskiego jako obcego/drugiego

dr hab. Marzena Tytuła-Błasiak, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

dr hab. Anna Żurek, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego

Szkolenie przeznaczone jest dla nauczycieli oraz logopedów pracujących z dziećmi uchodźczymi z Ukrainy. Celem szkolenia jest zwrócenie uwagi na ważną, ale zaniedbaną czynność dydaktyczną na zajęciach języka polskiego jako obcego/drugiego, tj. nauczanie poprawnej wymowy. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najczęściej spotykanymi błędami w wymowie oraz ich wpływem na skuteczność komunikacji, a także naukę polskiej ortografii. Szkolenie poświęcone będzie również tworzeniu kontekstów, wspierających rozwój umiejętności wymowy oraz integracji wymowy ze słownictwem i gramatyką. Zaprezentowana zostanie pomoc dydaktyczna do nauczania wymowy, która powstała w ramach prac projektowych pt. „Integracja poprzez język” ministerialnego programu „Nauka dla Społeczeństwa” (umowa nr NdS/552155/2022/2022).

Zapisy do 22.02.2024