Menu Zamknij

ISAD  2024 na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach -ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU

Z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Świadomości Jąkania (International Stuttering Awareness Day) na Uniwersytecie Śląskim odbędą się różne wydarzenia, mające na celu podniesienie świadomości społecznej na temat jąkania oraz wsparcie dla osób z jąkaniem i giełkotem.

19 października 2024 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przy ul. Uniwersyteckiej 4, odbędzie się seminarium Słuchanie ma moc (The Power of Listening), odzwierciedlające  tegoroczny slogan ISAD. Wydarzenie jest otwarte dla osób jąkających się i osób z giełkotem, ich rodzin, specjalistów oraz wszystkich zainteresowanych tematyką jąkania i giełkotu. Seminarium rozpocznie się wystąpieniem Bożeny Dudy, przewodniczącej Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Logopedycznego.

Dr hab. Katarzyna Węsierska, prof. UŚ,  wygłosi referat pt. Komunikacja to więcej niż płynność, w którym podkreśli wieloaspektowy charakter komunikacji międzyludzkiej. Następnie dr Monika Pakura i Joanna Szymczakowska podzielą się doświadczeniami dzieci z jąkaniem z  pierwszej polskiej edycji Camp Dream. Speak. Live Poland, który odbywał się w lipcu tego roku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Kolejnym punktem programu będzie wystąpienie Mai Pordzik i Justyny Szczypy, naświetlające jak Program InterACT pomaga zmieniać postawy społeczne wobec jąkania i osób z jąkaniem. Tego dnia dr Monika Kaźmierczak, dr Agnieszka Płusajska-Otto i dr hab. Katarzyna Węsierska zaprezentują wstępne wyniki projektu Archiwum defaworyzowanych (Wyluzuj i pozwól nam się komunikować – posłuchajmy osób z jąkaniem i giełkotem).

Po południu holendersko-niemiecka specjalistka w dziedzinie logopedii Manon Spruit,  poprowadzi warsztaty dla logopedów i studentów logopedii dotyczące interwencji logopedycznej w przypadku giełkotu. Równolegle odbędzie się spotkanie grupy wsparcia dla rodziców dzieci jąkających się, moderowane przez Joannę Szymczakowską i dr hab. Katarzynę Węsierską, prof. UŚ, z udziałem osób jąkających się, dające przestrzeń do otwartej dyskusji. W tym samym czasie dzieci i nastolatki jąkające się będą mogły wziąć udział w warsztatach LOGOLAB łączy wszystkich – Witamy Superbohaterów!, prowadzonych przez dr Monikę Pakurę i Justynę Szczypę.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, osoby zainteresowane udziałem proszone są zarejestrowanie się – szczegóły na stronie współorganizatora: http://www.fcl.org.pl

https://www.dropbox.com/scl/fi/aqkgsjkmevfynjkyx98qr/ISAD24_Seminar_open_to_all.jpg?rlkey=j51ozlps8r1g1a9xh1md3x009&dl=0