Menu Zamknij

mgr Lucyna Kościelniak

Strona internetowa

USOSweb

Kontakt: lucyna.koscielniak@uwr.edu.pl


Absolwentka filologii polskiej i logopedii ogólnej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz neurologopedii klinicznej z wczesnym wspomaganiem rozwoju na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Swoje doświadczenie zawodowe zaczęła zbierać jeszcze podczas studiów jako wolontariusz, a później tłumacz-przewodnik w Towarzystwie Pomocy Głuchoniewidomym. Tam nauczyła się polskiego języka migowego (PJM) i innych alternatywnych metod komunikacji (alfabet Lorma czy alfabet Braille’a do dłoni) oraz pracy z osobami z niepełnosprawnością sprzężoną. Swoje doświadczenie jako logopeda zdobywała w różnych instytucjach: przedszkolu (Integracyjny Punkt Przedszkolny „Puchatkowa Załoga”), przychodni (Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu), fundacji (Fundacja na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Krzyś”), w prywatnym gabinecie (DagaGada) oraz szpitalach (Wojskowy Szpital Kliniczny oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu). W pracy logopedy fascynuje ją terapia osób z dyslalią, dzieci z opóźnionym rozwojem mowy oraz pacjentów z problemami ortodontycznymi. Specjalizuje się także w nauce mowy przetokowej pacjentów onkologopedycznych (po zabiegu usunięcia krtani).

W wolnym czasie stale pogłębia swoją wiedzę. Ukończyła m.in. kursy: manualnej terapii dysfagii (koncepcja Akademii N.A.P.), ETT-HNO Elastycznego Terapeutycznego Tapingu w logopedii (podejście Esther de Ru), wprowadzania AAC u osób z wieloraką niepełnosprawnością czy CRAFTA (terapii czaszkowo-twarzowej). Jest terapeutką Bilateralnej Integracji, Metody Warnkego oraz Ortodoncji Funkcjonalnej (szkolenie modułowe MFS).

Doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego. Pod opieką naukową prof. Agnieszki Libury pisze pracę dotyczącą transferu językowego między polszczyzną a polskim językiem migowym w bimodalnych kazaniach adwentowych. Współpracowała także z Wałbrzyską Wyższą Szkołą Zarządzania i Przedsiębiorczości, na której prowadziła zajęcia dla słuchaczy studiów logopedycznych. W 2017 roku koordynowała w Muzeum Pana Tadeusza projekt „Tej ciszy chwila w Soplicowie”, w którym razem z osobami Głuchymi opracowała interpretację 4 fragmentów epopei narodowej w PJM i jest z tego bardzo dumna.