dr hab. Małgorzata Dawidziak-Kładoczna, prof. UWr

Strona internetowa

USOSweb

Kontakt: malgorzata.dawidziak-kladoczna@uwr.edu.pl

Małgorzata Dawidziak-Kładoczna – doktor habilitowany, językoznawca, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, w którym pełni funkcję kierownika Zakładu Historii Języka Polskiego i prowadzi zajęcia zarówno z językoznawstwa współczesnego, jak i historycznego. Jest absolwentką Podyplomowych Studiów Emisji i Higieny Głosu UWr oraz kursu przygotowującego do nauczania języka polskiego jako obcego cudzoziemców zorganizowanego w Szkole Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców UWr. Interesuje się stylistyką oraz onomastyką, zajmuje się też retorycznymi i językowokulturowymi aspektami komunikacji politycznej Jest autorką dwóch monografii: Cherlacy z sercem oziębłym. O języku pism i mów Józefa Piłsudskiego (Łask 2004) oraz Językowe aspekty kultury politycznej Sejmu Wielkiego (Częstochowa 2012), a także kilkudziesięciu artykułów naukowych opublikowanych, m.in. w takich czasopismach, jak „Poradnik Językowy”, „Język Polski”, „Biuletyn Polskiego Towarzystwa Językoznawczego” i serii „Język a Kultura”.